בלוטת התריס

ביופסיה שאינה חד-משמעית של קשרית בבלוטת התריס? ניתוח הוא לא האופציה היחידה

 

קשריות בבלוטת התריס נחשבות לתופעה בריאותית שכיחה למדי. עם זאת, מדובר בממצא אשר דורש בדיקה רפואית, בעיקר כדי לוודא שלא מדובר בגידול ממאיר.
במקרים מסוימים, תוצאת הביופסיה של הקשרית אינה חד-משמעית; כלומר תוצאות בדיקת המעבדה לא קבעו אם מדובר בגוש שפיר או ממאיר. עד לשנים האחרונות מצב שכזה הוביל ברוב המקרים לניתוח, שהתברר במקרים רבים כמיותר, כיוון שהקשרית לא הייתה ממאירה.

כיום ניתן למנוע זאת בחלק לא מבוטל של המקרים בעזרת אנליזה גנומית חדשנית ויעילה במיוחד, בדיקת אפירמה( Afirma).

החשיבות בבדיקה שתציג תוצאות חד-משמעיות

קשריות בלוטת התריס הן גושים קטנים אשר לרוב קשה מאוד להבחין בהם במישוש או בעין בלתי מזוינת, אך כיום, בעידן שבו אמצעי הדימות נחשבים מדויקים ומשוכללים במיוחד, שכיחותם הפכה גבוהה; ההערכה היא שהן קיימות בכ-15-30% מהאוכלוסייה.

הימצאות קשריות בבלוטת התריס עדיין אינה מחייבת טיפול אך מוטב לאבחנה, משום שחלק קטן מהקשריות עלולות להיות ממאירות.
כדי להגיע לאבחנה מדויקת, יבצע הרופא, במקרים רבים, בדיקת ביופסיה (לקיחת דגימה מהקשרית) הנקראת FNA (ביופסיית מחט העדינה(, וישלח אותה למעבדה לניתוח תוצאות. אנשי המעבדה יאבחנו אם מדובר בגוש שפיר או ממאיר.

הבעיה היא שבמקרים מסוימים התוצאות שיתקבלו מהמעבדה לא יהיו חד-משמעיות; הפתולוגים יתקשו לקבוע אם מדובר בגוש שפיר או בגידול ממאיר, והתשובה שתתקבל מהביופסיה תהיה "אבחנה לא ברורה". במצב שכזה, יצטרך הרופא להחליט מהו הצעד הבא; אם להמשיך במעקב או לערוך ניתוח להוצאת הקשרית, במטרה לבצע אבחון חד-משמעי.

קשריות בבלוטת התריס: לא תמיד חייבים לנתח

בעבר, רוב המקרים אשר בהם התקבלה תשובה שאינה חד-משמעית, הסתיימו בניתוח.
כיום התמונה שונה: לרשות הרופא עומדת אנליזה גנומית חדשנית אשר מאפשרת לו להגיע להחלטה מושכלת במקרים של תשובת ביופסיה שאינה מוחלטת: בדיקת Afirma.

אפירמה הנה אנליזה גנומית מתקדמת שפותחה במטרה לשפר את רמת האבחון של קשריות בבלוטת התריס. היא בוחנת את ביטוייָם של למעלה מ-100 גנים, ומשתמשת בטכנולוגיה מתקדמת. אנליזה גנומית חדשנית זו מאפשרת לרופא לקבל תמונה ברורה יותר על אופי הקשרית וכך מקטינה את כמות הניתוחים אשר בסופם מתקבלת תוצאה שפירה.

בדיקת אפירמה יכולה אם כן לייתר את הצורך בניתוח במקרים לא מעטים. אמנם ניתוח בבלוטת התריס או בסביבתה לא נחשב לניתוח מסובך או מורכב מדי, אך כמו כל ניתוח הוא טומן בחובו סיכונים. כמו כן יש לזכור כי במקרים בהם הוצאה הבלוטה באופן מלא או חלקי, הדבר יוביל לטיפול תרופתי כרוני.

הבדיקה מתבצעת בארה"ב על ידי חברת וורסייט המיוצגת בארץ על ידי חברת פרונטו דיאגנוסטיקה ומשווקת על ידי חברת כצט.